A Nap és a Hold

A Nap neve a Na-Pa összetételből ered, Nagy-Fő a jelentése. A feleségem édesanyja is Napa, illetve az én anyám a feleségem számára is Napa. A Nap nagyon sok változattal bír, mint a Nob, Nub, Nábob, Nov, New, Nova, de a tükrözött formája is fontos, ez a Pán. A Nap az égen tündököl, a megfordított neve a Pan, aki a Földön uralkodik. A Na-Pa és a Pa-Na voltaképpen azonos elemekből áll, jelentésük is azonos, csupán az egyik fenn, a másik lenn a földön főség.

A Szol magyar név. A Szó főnév mellé helyezzük az L igeképzőt, így jön létre a Szol/Szól. A Napkirály az, aki egyedül van, ezért ő a Szólóban lévő, de amikor törvényt, parancsot hirdet, akkor is Szóló. A Napkirály átruházhatja jogát a megbízottjára, aki a Szóló nevet viselheti. Szolnok nevünk pontos jelentése Nap-Házacskája. De a sok rokon megfelelő is innen ered. A Szál, Sál, Csal, szumer Zal – Ragyogás, Sal-föld, Csalló-köz és mások mind a Nap eme nevének a változata. A latin Sol is, ami Napot jelent.

Szik és Szig is Napot jelent. Sok a változatuk. A szumeroknál Szig a délutáni Nap. De a Ság/Ség is összefüggésben lehet a Szikkel, bár az alapszavakból több módon is eljutunk a szócsoporthoz. A Szi alapszó biztosan Nap, a Szé Fény, a Sza Menny Fia, a Szu Hold.

Kör szavunk is vonatkozik a Napra. Igen elterjedt és nagy formagazdagságú szócsoport. Több ezer tagja van, sok belőle kifejezetten a Napra vonatkozik.

Az Út és rokonai, a Tu, Ud, Du, az Utu és Udu is Nap.

A Szan, Szen elsősorban Úr. Ez a csoport is sok alakkal rendelkezik.

Úr szavunk alapvetően az Úr Isten neve, de így nevezzük a királyt, valamint minden férfit, és úrnőnek minden nőt. Gyakran Or az alakja a változatokban.

A Ken, Kün és Kun is jelenthet Napot.

Hitregei emlékeink nagy számban tartalmazzák a Nap uralkodói rangját.

A magyar királyok, a hatalom átvételekor, egy dombra lovagolnak fel, ahol karddal a világ négy részére, majd egy hármas vágással is suhintanak. Egyes szerzők már csak a négyes vágást ismerik, ami súlyos tévedés. A négy vágás a Négy Világtáj urát jelképezi, a hármas vágás a Felvilág, Evilág, Alvilág urát hozza tudomásunkra. Így jön ki a szent hetes szám, aminek a jelentése: Király (Föld Ura).

A Hold szót összevetik a Hódít, Hódol igékkel. A Hód állat szörméje hasonlatos a Hold színéhez, innen a rokonság. A Hold a Halad (chalad) igével is rokon, ami a hattiból ered. Ebben az értelemben a Szülő a Nap, a Hold a Haladás, a Gyerek, mint Család, Childe, az Unoka a Csillag. Ez a hármas rendszer sokkal régebbi, mint az indoeurópaiak képződése a magyar nemzetségekből.

A Hold azonban Hótt is, mivel valóban Holt vidék. A rokon megfelelők a leszármazott nyelvekben jól felismerhetőek. A Hold Hideg táj.

A Hónap nevünk a Holdnap fogalmából származik. Egy Holdnap 28 napból áll, ami a női ciklussal is azonos. Az év tehát valójában 13 holdhónapból áll, ami 364 napot ad ki. Ez a 364 nap azonban nem felelt meg a valódi évnek, ezért korrigálni kellett a számítást. Így alakult ki a Caesar-féle naptár, ami viszont a magyar ábécé hihetetlen rejtélyein alapult. Ezért lett február 28 napos, a többi hónap 30 és 31 napos. Julius Caesar tényleg a magyar Trójából származott, illetve esetleg az etruszkoktól vette át a naptárát, mivel ilyen tökéletes és fantasztikus ismeret máshonnan nem származhatott.

A Holval és Holnap is tartalmazhatja a Hold nevét.

A napfogyatkozások és holdfogyatkozások a magyarokat sosem érintették hátrányosan. Bizonyára azért, mert a táltosok, mágusok előre kiszámolták bekövetkezésüket.

Fontos kifejezéseink: Nap Tündéranya, Hold Tündéranya, Tündéries Nap és Hold, Csillag Testvérek, Csillag Sógornék. A Nap, mint királyfi is szerepel mondáinkban.

A Nap királyfi jön a királylányért, akit aranyhídon visz az országába, a Nap közepébe. Vagyis van a Napnak közepe, amiből az is következik, hogy őseink még a kőkorban rájöttek a Nap gömbölyű voltára. A Hold király, mint ezüst folyó nyúlik le a földre. Ennek a folyónak ragyogó habjain viszi aráját a Holdba. A Tátos lovak is szerepelhetnek a Nap jelképeként, lásd, amikor Öt Lába van a lónak. Az Öt ugyanis Utu, a Napisten száma.

A sárkány, miután minden hölgyet megevett, minden vizet felivott, végül befalta a Napot és a Holdat is. A Tátos ló és csikaja, a Nappal, Holddal és Csillagokkal a homlokukon, próbálnak segíteni az országon, de a sárkány anyja, a Vasorrú Bába, elragadja a Tátost is. Ekkor lép színre a hős, aki legyőzi a sárkányt, kiszabadítja a Napot, a Holdat és a Tátost, a rendet megújítja.

Egy szegedi regében Mátyás király Holdas nevű lova éjjel világított, és mutatta az utat.

A nép a Napnak és Holdnak emberi arcot képzel. Van szemük, orruk és szájuk. Különösen a szem fontos, mivel más képzetekben az Úr Igaz Látó Szeme a Nap, éjjel a Hold.

Amikor a Nap világít, állatokat sem szabad ölni, mert büntetést kap az ember. Emiatt a disznó leölését napkelte előtt kell elvégezni, hogy ne lássa a Napisten.

Több mesében is a Három Királyleány közül az egyiknek a ruhája mint a Nap, a másiké mint a Hold, a harmadiké mint a Csillagok, olyan. Ismét más mesékben a királylányok homlokukon a Napot, mellükön a Holdat viselik. A szemük lehet Csillag, de a hős is lehet Csillagszemű. A Térd jelentése Csillagocska, tehát Kis Térdszéli Katica a térdén csillagot visel, ami mutatja, hogy tündérlány. A Boka Napot jelent (Bok és Bog), tehát a hosszú ruha alatt a Boka is világíthat, mint a Nap. Még sok nagyon fantasztikus hagyományunk van ebben a kérdéskörben is.

A Nap és Hold gyakran kocsin száguld, amit táltos lovak húznak. Máskor Ménen lovagol a Nap. A Nap Mének gyakran kisegítik a hőst küzdelmeiben.

A Napnak, Holdnak, Szélnek és más királyoknak arany palotájuk van, ahol pihennek, és ahonnan útjukra indulnak, elvégezni munkájukat.

A Nap elsősorban férfi, ő az adó, mármint fényt, és a Földanya a kapó, a befogadó, mármint fényt. De lehet a Nap női tulajdonságú is. A Napa kifejezetten nő. A Napba Öltözött Asszony, szintén nő. Nofretéte a Napra-Tét-Ház nője, az E – Ház, Palota, Templom a magyarban. A Hold szintén férfi, mint a Holdkirály, továbbá sok rokon nép Holdura. De lehet nő is, amit a Hold szóból keletkezett Hölgy szó is bizonyít.

A Nap és színei, a bíborvörös, az aranysárga és a fehér a Felső, a Hold és színei, az ezüstfehér, a szürke az Alsó viszonylatot jelöli számtalan magyar nyelvi jelentésben.

A Nap és a Hold